Jak se připravit na maturitu 2. Část – Písemné zkoušky

30. srpna 2011 v 9:00 | Mary-Ane |  rady
Osobně jsem se bála více písemných, než ústních. Věděla jsem, že u ústních mě učitelé spíš podrží, protože jsem jim nikdy nedělala naschvály. Při písemných jsem byla sama. Nicméně celá ta úředničina okolo jednoho dvouhodinového testu mně dostala ze stresu. K maturitě si určitě nezapomeň hodinky, kapesníčky a pití, protože testy jsou až moc dlouhé a někteří profesoři nás nechtěli pouštět dříve, takže ačkoliv jsem test měla za hodinu hotový, seděla jsem v rozpálené třídě ještě několik desítek minut.
Český jazyk
Test z češtiny je rozdělen, jak jistě víš, na didaktický test a písemnou práci.
Na písemné práci, pokud se trefíš do zvoleného tématu, není co zkazit. Opravdu, neprojde u ní jen ten, kdo místo reportáže napíše úvahu nebo charakteristiku a pokud umíš číst, nemělo by se ti to stát. Pokud jsi si ale stále nejistá, popros svého češtináře o cvičné "slohovky", které budeš psát podle pravidel jako u maturity a dáš je ohodnotit učitelce, která ti ráda poradí, co bys měla ještě zlepšit. Určitě si taky prostuduj jednotlivé literární žánry (čím se liší od sebe vzájemně, co je na nich nejdůležitější…). A nezapomeň, že s sebou můžeš mít při písemce Pravidla českého pravopisu.
Didaktický test je už těžší. Určitě tě ale uklidní, že za nesprávnou odpověď se ti neodečítají body. Pokud tedy budeš váhat, rozhodni se mezi dvěma nejpravděpodobnějšími odpověďmi. Nemáš co ztratit a co když se trefíšJ. Na didaktický test se nauč perfektně pravidla pro určování velkých písmen, literaturu a významy cizích slov.

Matematika
Test z matiky jsem nepsala, ale na zkoušku si můžeš přinést jak kalkulačku, tak tabulky, které ti pomůžou s řešením. Určitě si je nezapomeň potvrdit ve škole, že tam nemáš žádný tahák. Jasně, pár lidem to prošlo, ale nikdy nevíš, kdy do tvé hodiny přijde kontrola z CERMATu a kdyby u tebe našli tahák, je to důvodem k vyloučením od zkoušky, což vede k nesložení maturit! Spíš se nauč hledat v tabulkách, protože tam najdeš všechno.

ZSV
Společenskovědní základ jsem si dala, protože jsem věděla, že od příštího roku bude asi povinný. Chtěla jsem prostě mít plnohodnotnou maturitu i za pár let. Na zkoušku jsem se nijak moc nepřipravovala, a přesto jsem dostala 89%. Moje rada k tomuto předmětu? Poslouchej při hodinách, dělej si výpisky a občas si celou látku zopakuj ze souhrnů pro střední školy. Na didaktický test je dost času a většina odpovědí se dá logicky odvodit, pokud znáš základy práva, ekonomiky, dějin, psychologie, sociologie a státovědy.

Cizí jazyky
Tady je zkouška rozdělená na didaktický test, který se skládá z poslechů a čtení a písemné práce, kde máš za úkol napsat jeden odborný a jeden neodborný text.
Nejdřív ke slohům. Na základní úrovni jde většinou o dopis, kde odpovídáš na rezervaci/nabídku doučování nebo podobně a jeden dopis/email pro tvého kamaráda o tom, co jsi dělala o prázdninách, jaké jsou tvé koníčky… Na té vyšší tě čeká článek do magazínu na nějaké aktuální téma (kouření, facebook) a znovu dopis pro tvého známého. Slovník si musíš nechat zkontrolovat, proto nespoléhej na návody jak psát do dopisy, které ve slovníkách bývají, ale u zkoušky jsou zakázané.
Na poslechy se jde připravit docela snadno při školních hodinách, protože před maturitou budou učitelé dbát o to, aby všichni zvládali porozumění. Pokud se ti bude zdát, že si nejsi ještě jistá, pouštěj si filmy ve tvém jazyce, případně si stáhni různé poslechy z internetu.
Čtení procvičíš díky různým článkům na internetu, knihám nebo časopisům. I skrz módní články můžeš procvičit jazyk a zjistit si nejžhavější módní trendy dříve, než dorazí do Čech. J
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama