Jak zvládnout maturitu 1. Část – Ústní zkoušky

28. srpna 2011 v 9:28 | Mary-Ane |  rady


Škola ještě ani nezačala, ale vsadím se, že většina studentů, kteří v září nastupují do posledních ročníků, se začínají připravovat. Sama jsem maturovala loni, seznam četby jsem dostala v září a maturitní otázky dodělávala během "svaťáku". Přesto jsem odmaturovala se samými jedničkami. Chtěla bych vám napsat pár tipů, jak se začít připravovat na maturitu a přijímačky na VŠ. Celou tuhle problematiku rozdělím do několika článků a snad vám alespoň nějaký bude užitečný.Čeština

Letošní maturanti mají už seznamy četby hotové, někteří mají i valnou většinu knih přečtenou. Tím, že si knihu přečteš, práce nekončí! Hned když otočíš poslední stránku, sepiš si obsah knihy. Je opravdu nejlepší zapsat si všechno ještě za "čerstva". Napiš si jméno a autorova důležitá data (i střípky ze soukromého života ti mohou pomoci!). Sepiš si, jaký žánr psal a některé jeho další díla. Užiteční mohou být i současníci jak z Čech, tak z Evropy.
Pokud jde o sbírku poezie, napiš si obsahy nejznámějších básní i typy veršů-na to zkoušející často ptají a je škoda ztratit body za něco, co jsi četla.
Výpisky si ukládej do desek a čti je každý týden až 14 dní-tím si vše osvojíš a nebudeš se muset tolik (m)učit o svaťáku. Všechno si jen párkrát osvěžíš přečtením a budeš vědět, o co se jedná. Na češtinu je ještě dobře zopakovat si různé slohové útvary, protože na to se u ústní také vyptávají, protože ukázka na tvém pracovním listu může být recenze, reportáž nebo klidně reklama.

Cizí jazyky

Tady platí, podle mě jen jeden tip: Mluvit, mluvit, mluvit… Kdykoliv jen je to možné. U ústní zkoušky můžeš nahrabat body i jen za to, že mluvíš souvisle a máš dobrý přízvuk, takže zkoušející klidně pár chybek přehlédne. Na potítku máš slovníky a atlasy, takže máš 15 minut na to, aby sis slovíčka, která si nepamatuješ, vypsala. Když nepokazíš slovosled nebo sloveso, u základní zkoušky máš vyhráno, stačí ti totiž jednodušší větná stavba. U vyšší úrovně už musíš prokázat, že umíš věty vedlejší, podmiňovací způsob nebo různé minulé časy.
Pokud máš možnost chodit na konverzační kurzy ve škole, zapiš si je. V hodinách vás bude míň a učitelé probírají zadání, co dostali od CERMATu, nebo podobné úlohy.
Dobré je si vypsat nejdůležitější slovíčka z každého tématu, čímž si je snáze zapamatuješ. Tyhle seznamy, si vyrob třeba o vánočních prázdninách, abys měla dost času na učení.

Čím dříve začneš s přípravou, tím méně intenzivně se jí pak budeš muset věnovat a bude ti zbývat více času na těžší zkoušky.

Doufám, že se vám tento díl líbil a příště se těšte na to, jak se připravit na Písemné maturity.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama