Rozhovor: Sandra Lanczová

15. srpna 2011 v 18:06 | Bubblegum |  rozhovory

Na první rozhovor jsem si vybrala spisovatelku Sandru Lanczovou a to především proto, že mám její knihy velmi ráda a mám je přečtené snad všechny. Pokud vás zajímá něco o Sandře nebo je vaším snem stát se spisovatelkou, určitě si tento minirozhovor přečtěte.V kolika letech jsi začala psát? Co tě k tomu přimělo?

Literárně tvořím prakticky od doby, co jsem se ve čtyřech letech naučila psát . Už odmalička jsem viděla, jak moje maminka (Lenka Lanczová) psala knihy, dodnes si pamatuju, jak seděla v ložnici a bušila do psacího stroje, v té době ještě ani nebyly počítače (teď asi mluvím jako úplný pamětník, že? ), takže mi na tom nepřišlo vůbec nic divného. Dělala jsem domácí časopis, psala povídky a básničky, po nástupu na základní školu jsem založila nejdříve třídní, posléze i školní časopis, se svými texty jsem se účastnila různých soutěží… nikdy mi to nepřišlo nepřirozené, naopak, prostě to do naší rodiny tak nějak patřilo. I můj starší bratr se jednu dobu dokonce věnoval literatuře, na rozdíl ode mě a od mamky ale poezii, ne próze, nicméně poté, co začal studovat na Karlově univerzitě literaturu, přestalo ho to bavit, ta škola mu prý vzala chuť psát .


Vím, že máš různé knihy, ale pro ty co nečetli všechny - o čem tak většinou píšeš?

Knihy, co vydávám, jsou literaturou pro dívky - jsou to tedy romány o dospívání a o jeho "slastech a strastech", když použuji tohle zažité klišé. Do každé své knihy se však snažím protlačit něco málo fantasy prvků, jelikož fantasy je mi žánrově mnohem bližší a mým snem je jednou psát čistě fantasy (prozatím se fantasy věnuji jenom ve svých povídkách).

Jaká je tvá nejoblíbenější kniha, kterou jsi napsala?

Vždycky říkávám, že ta poslední . Knížky, které mi vyšly jako první, dnes nedokážu ani vzít do ruky. Jsou příliš naivní, příliš nezrale napsané, nejsem s nimi spokojená, a kdyby to šlo, nejradši bych je vymazala ze světa . Napsala jsem zatím celkem devět knih - a zhruba tak těch pět posledních už považuji za ucházející. Jsem ke své tvorbě velmi kritická… ale to by měl být podle mého názoru každý autor. Ale kdybych měla vybrat opravdu jen jednu nejoblíbenější, řekla bych nejspíše knihu Mezi námi děvčaty z roku 2006, a to jednoduše proto, že pojednává o lesbickém vztahu. Nevybavuji si žádný jiný dívčí román, který by se týkal tohoto tématu - což nechápu, není na tom nic, co by se mělo natolik tabuizovat.

Co ráda čteš nebo jaký je tvůj oblíbený autor?

Čtu víceméně všechno, od povinné literatury přes brak až po obaly sušenek, baví mě to - paradoxně nečtu jenom dívčí romány a červenou knihovnu. Nejradši mám ovšem fantasy a sci-fi. Mezi mé oblíbené autory patří Tolkien, Sapkowski nebo Kulhánek. V poslední době jsem si ale naprosto zamilovala Vonneguta, nějak se jeho knih nedokážu nabažit .

Co bys poradila lidem, kteří píší a chtěli by třeba vydat knihu nebo sbírku povídek?

Aby byli trpěliví . Vydávat knihy není jen tak, nejlepší je začít povídkami a přes ně se teprve propracovat ke knihám, zdokonalit se, psát jinak než ostatní, psát lépe, zaujmout. Můj nakladatel vždycky říká, že nejdůležitější je začátek - jakmile ho nechytne první odstavec či první stránka, odkládá celý rukopis. A samozřejmě by to nešlo bez kapičky štěstí . Všem budoucím "kolegyním autorkám" přeji hodně vytrvalosti a držím palečky!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 neti butka neti butka | Web | 17. srpna 2011 v 21:52 | Reagovat

ahoj díky za ponuku, rada sa k vám pridám ...mám síce toho teraz veľa, ale myslím, že by som si predsa len čas našla (hlavne ak sa jedná o módu)...môžeš mi teda napísať tie podrobnosti?

2 neti butka neti butka | E-mail | Web | 17. srpna 2011 v 21:53 | Reagovat

ps: mala som sa ozvať na e-mail, ale nenapísala si ho, tak hore máš ten môj :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama