Tim Powers - Na vlnách podivna

12. září 2011 v 17:47 | Temný Snílek |  literatura
Na vlnách podivna (nakladatelství Laser-books v roce 2011)
Autor: Tim Powers
Orig.: On Stranger Tides (v roce 1987)


Kniha u nás vyšla i v roce 2007 pod názvem Plout na vlnách podivna, ale do podvědomí většího množství lidí se dostala až letos, s příchodem čtvrtých Pirátů z Karibiku do kin. Již podle názvu je zřejmé, že se filmaři nechali inspirovat právě z téhle knihy. Rozdíly jsou však značné, filmy jsou zaměřeny spíš na vtipné pasáže, knihy jsou psané jako dobrodružná pirátská fantasy, s pořádnou dávkou napětí, bitev a magie.

Loutkař Jack Chandagnac vypluje na lodi Křikloun na moře, aby našel chamtivého strýce, který okradl jeho rodinu o peníze a plantáže. Seznámí se s půvabnou Beth, kterou až příliš úzkostlivě střeží její otec a jeho podezřelý lékař. Loď je však přepadena piráty a Jack musí (neochotně) souhlasit s pirátskou kariérou na palubě lodi Jenny, kde se setká s legendárním Černovousem a s ním se vydá až k Fontáně mládí.

Kniha je psána svižně, poutavě a dokonalým autorovým jazykem. Potřebnou atraktivitu jí dodávají velké množství soubojů, myšlenky postav a dobrý popis prostředí, ve kterém se vše odehrává. Příběh vypráví autor, případně je doplněn myšlenkami loutkaře/piráta Jacka, nebo ostatními postavami, pokud vysvětlují svou minulost.

Obal knihy je silně inspirován filmovým zpracováním a mohu jen pochválit autora vyobrazení Černovouse, který je naprosto dokonalý a velmi se podobá herci, který tuto postavu ztvárnil ve filmu. O proti prvnímu vydání knihy, kdy byl na titulní straně kostlivec, je to rozhodně velký krok k lepšímu. Dále je kniha doplněna ještě o plakát k Pirátům z Karibiku: Na vlnách podivna, který jistě potěší všechny fanoušky filmu.

Knihu mohu doporučit všem fanouškům dobrodružné fantasy, jen pokud sleduje filmy kvůli eskapádám Jacka Sparrowa, pak kniha přináší zklamání, protože tuto postavu zde vůbec nenajdete.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama