Život bez menstruace

5. září 2011 v 16:29 | Hátuš |  rady


Věc, kterou by si přála snad každá. A s hormonální antikoncepcí i věc, která se dá velmi snadno udělat. Alespoň na chvilku.


Krátké seznámení

Hormonální antikoncepce existuje několik druhů. Takzvané "jednofázovky" , "dvou" a "třífázovky" a samostatný druh gestragení antikoncepce. Prodloužení se ovšem běžně praktikuje jen u jednofázových a třífázových tabletek. U obou druhů je odsunutí MS jednoduché, u každého druhu se ale "vykouzlí" trochu jinak.


Jednofázové prášky

Jak se u nich posune krvácení? U tohoto druhu antikoncepce je celý proces velmi jednoduchý. Po dobrání plata totiž prostě neuděláš pauzu pro krvácení, ale začneš užívat ihned plato další. Doktoři ale nedoporučují prodlužovat déle jak tři měsíce. Hlavně proto, že většina druhů HA tak dlouho menstruaci "neudrží" (hlavně prášky s velmi nízkým obsahem hormonů jako Lunafem, Sunya a jejich generika) a můžou se dostavit problémy jako špinění nebo nafouklost, bolesti břicha. Ani jeden z problémů ovšem není zdraví ohrožující, takže pokud tě tyto věci obtěžují méně než samotné měsíčky, můžeš pokračovat směle dál. Další důvod pro pauzu po třech měsících je čistě praktická věc. Aby se při případném selhání prášků stihl potrat. Jelikož ale krvácení při braní prášků není menstruace ale krvácení z přebytku hormonů v organismu, není to dostatečný důkaz netěhotenství. Pokud máš podezření na těhotenství, můžeš prodlužovat vesele dál a spolehnout se pouze na test.

Pokud chceš cyklus pouze odsunout, doporučuje se pokračovat v braní alespoň čtrnáct dní a pauzu dělat minimálně čtyři dny. Pokud jí zkrátíš, riskuješ špinění po braní celého plata. U HA s nízkou dávkou hormonů jako Minerva, Chloe nebo Diane (což je mimochodem skupina prášků nejlépe působících na pleť ;)) se nedoporučuje přestávat s braním uprostřed plata. Rozhodně si před prodloužením vždy přečti pečlivě příbalový leták!

Třífázové prášky

Tyto tabletky už mají trochu složitější odsouvání. Menstruace se totiž nedá odsunout na další měsíc, dá se pouze prodloužit doba, kdy ke krvácení nedojde. Po dobrání prášků třetí fáze navážeš opět prášky třetí fáze. Zbytek prášků je pro tebe nepotřebný, takže ho musíš vyhodit. Tedy, nemusíš, ale nevím, proč by ti měli ležet v šuplíku ;). Obecně je to velmi nepraktické. Cyklus se oddálí jen o pár dní a ty musíš kupovat další plato za "nekřesťanské" peníze. Pokud potřebuješ odkládat dlouhodobě, vyplatí se navštívit gynekologa a nechat si předepsat jednofázovou antikoncepci. Když nic, tak na dobu prodlužování.

Hormonální tablety

Pokud nebereš antikoncepci a i přesto si chceš posunout menstruaci, můžeš si nechat od gynekologa předepsat prášky jménem Norethisteron nebo Orgamentril. Berou se pět dní před očekáváním menstruace 2x denně jedna tableta. Nejsou ale troufám si říct vůbec šetrné k organismu, parádně ti zamávají s cyklem a nejdou používat moc často. Pro častější posouvání si nech radši předepsat jednofázovku. Po vysazení hormonálních tablet dojde ke krvácení do tří dnů.

Doufám, že po přečtení článků máš ve věcech alespoň o trošku větší přehled. Rozhodně nejde o žádnou vědu a není se čeho bát =)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama