Hladová přání

6. října 2011 v 17:19 | Temný snílek |  literatura
Kniha Hladová přání vyšla nedávno (tedy v polovině září tohoto roku), vydalo ji nakladatelství Krigl a autorkou je Tereza Matoušková, známá také jako Temnářka.

.
Oficiální anotace:
Podmoří je svět, který je magií přímo prosáklý. Čarodějové na Tark Itlen, kteří ji studují, ne vždycky činí nejmoudřejší rozhodnutí. Nepodařené pokusy se ztrácejí v podzemí kláštera, kde čekají, až budou znovu nalezeny.
Když jim ze sklepení pomůžete, splní vám jakékoliv přání. Chtít za to budou jenom pár kapek vaší krve. Alespoň to tak tvrdí. Ve skutečnosti vás možná připraví o vše, na čem vám v životě záleželo.
Co se stane, když se jim dostane do rukou holčička, která ještě věří v kouzelné skřítky a dobré víly z pohádek?
.
Jedná se již o třetí knihu z magického světa Podmoří, které stvořila Temnářka i se všemi jejími postavami před pár lety. Předchozí knihy jsou - román "Branou snů" a soubor dvou povídek "Dnes se neproměňuj", který obsahuje stejnojmennou povídku Dnes se neproměňuj a povídku Tvář.
.
"Hladová přání" nám nabízí příběh mladičké dívky Jukaty, která je tak trochu ještě dítě, ale přesto je vychovávaná ve světě dospělých, proto si občas připadá osamělá a utíká před realitou. Co se stane, když tato dívka potká ve sklepeních magickou bytost, která vypadá jako skřítek z pohádky, si asi snadno můžete domyslet. Jukata je velmi brzy plně ovládaná bytostí "Cukrátkem" a oddává se svým naivním snům a přáním, jenže Cukrátko jí jen využívá, krmí se na ní (opravdu jí saje krev) a postupně jí chce připravit o všechny blízké, aby si dívka připadala ještě více sama.
Čarodějové - Atalan, Zorena a Femorian - budou mít plné ruce práce, aby napravili dívčina přání a zachránili nejen klášter a své životy, ale celé Podmoří.
.
Kniha je napsaná velmi příjemně a hlavně čtivě, bohužel má jen necelých 100 stran, takže vše uteče velmi rychle, přesto je děj pěkně ucelený a vše dává smysl. Rozhodně se nejedná o nějaký odbytý "brak", i přes svoji délku je kniha povedená a čtenář se od jejích stránek nemůže odtrhnout. Zhltne ji během několika hodin a chce další stránky.
Postavy jsou dobře popsány, stejně jako děj a prostředí, v kterém se vše odehrává. Dále je příběh ještě doplněn o myšlenky a pocity malé Jukaty, která se nejdříve oddává nadvládě Cukrátka, ale později s ním vnitřně bojuje, ale bezúspěšně. Celý příběh nakonec zachraňují dospělí čarodějové, kteří při tom několikrát nasadí vlastně život.
Tedy až na to, že kniha velmi krátká, je dokonalá a nemohu jí vytknout nic.
.
Kniha je obohacena o několik krásný ilustrací, takže je vše tak krásně sladěno, radost pohledět a hlavně číst.
"Hladová přání" mohu jedině doporučit, protože se u toho odpočinete, zasníte i pobavíte. Takže pokud máte rádi fantasy, tak se s chutí do ní pusťte a myslím si, že ji už nebudete chtít odložit, jako já. Autorce patří velké DÍKY za stvoření Podmoří a příběhů jeho postav.
.
Více o knize i o autorce se dozvíte na jejím blogu - http://temnarka.blog.cz
.
Ukázka (str. 61-62):
Během záchrany Kerdey a zničení zubatého monstra dal Femorian všanc svůj vlastní život a Atalan ho musel uzdravit, jako už několikrát v minulosti. Vlastně jen díky Atalanovi se Femorian narodil.
"Když jsem ti před pěti lety léčil, omylem se mi tam povedlo překřížit dva magické toky," vysvětlil Atalan. "Divím se, že ještě nezačaly uhnívat konečky prstů. Nepociťuješ náhodou při dlouhotrvajícím, rychlém a neustále se rytmicky opakujícím pohybu bolest v zápěstí? Přibližně v těchto místech?"
Femorian mu místo odpovědi věnoval krajně nevraživý pohled.
"Proč já?" zaúpěl. "Nemohl sis vybrat někoho jiného?"
"Nebránil ses."
"Jak jsem se mohl bránit?" křičel mladý velekněz (Femorian). "Když jsi s tím začal, ještě jsem trčel v lůně. Co jsem měl dělat? Šlapat plodovou vodu a řvát Nepouštějte ho ke mně!?"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Suzzie Suzzie | Web | 6. října 2011 v 17:26 | Reagovat

fantastické,to by som si aj prečítala :)

2 Dadul Dadul | Web | 7. října 2011 v 18:58 | Reagovat

No, tak podľa popisu to nevyzerá zle...

3 amen-fashion amen-fashion | E-mail | Web | 7. října 2011 v 20:01 | Reagovat

Víte,které je mé hladové přání?? Konečně zveřejnit vyhodnocení návrhářské soutěže od Dominikíska!

4 Tess* Tess* | Web | 8. října 2011 v 18:54 | Reagovat

Ahojky,vím že asi nemáte rády reklamy ale byla bych vám moc vděčná za hlas tady : http://tsl-ondeck115.blog.cz/1110/1-kolo-sonc#komentar94241758
Jsem tam ako Tess*
Děkuju,moc ráda Vám někdy za cokoliv oplatím a nzlobte se za reklamu!:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama